Narzędzia
Wyznaczamy nowe standardy w cyfryzacji i wirtualizacji zabytków
explore
Dlaczego 3D?
Dlaczego 3D?
Przy użyciu różnych typów powietrznych, stacjonarnych, mobilnych i ręcznych przyrządów laserowych i optycznych skanujemy wszystkie rodzaje zabytków, w tym architekturę, rzeźbę, malarstwo, rzemiosło artystyczne, itd. Są to wierne kopie obiektów istniejących w rzeczywistości.
Za pomocą dedykowanego oprogramowania przetwarzamy surowe skany w modele trójwymiarowe, zawierające teksturę. Tworzymy model siatki zawierający zbiór wierzchołków, krawędzi i powierzchni, które określają kształt nieregularnych obiektów (np. rzeźby) w grafice komputerowej 3D i modelowaniu bryłowym.
Dzięki zastosowaniu inżynierii odwrotnej możemy przywracać elementy historycznych artefaktów (np. rzeźby, ceramiki, itp.) lub szczegółowo odtwarzać projekty zabytków architektury, które nigdy nie istniały.
Tworzymy wreszcie interaktywne aplikacje do celów edukacyjnych, które wykorzystują cyfrowe zasoby dziedzictwa, wygenerowane w naszych projektach. W tym procesie staramy się stosować najbardziej zaawansowane technologie wizualizacyjne, takie jak rzeczywistość wirtualna i rozszerzona (gogle VR/AR), aby uczynić naukę jak najbardziej atrakcyjną.
Narzędzia
Narzędzia
Naszym głównym zadaniem w tym projekcie jest dwu i trójwymiarowa digitalizacja, inwentaryzacja i wirtualizacja zabytkowych obiektów sakralnych wraz z elementami ich wyposażenia oraz opracowanie opisów zdigitalizowanych zabytków, które są dostosowane do celów edukacyjnych, naukowych i popularyzatorskich.
Wykorzystujemy do tego celu najnowsze zdobycze technologiczne, w tym: