i Dowiedz się więcej o projekcie
Tabernakulum
Opis
Tabernakulum architektoniczne z 1719 r., ufundowane wraz z ołtarzem przez biskupa Potockiego, autorstwa Krzysztofa Peuckera i Samuela Grewe, o wymiarach 200 x 130 cm, znajduje się w pierwszej kondygnacji ołtarza głównego, na wysokim cokole, na rzucie elipsy.

Drzwiczki w cokole, z bogato ornamentowaną sceną Wieczerzy w Emaus, flankowane wolutowymi konsolkami z nałożonymi główkami puttów, na konsolach kolumny, wysunięte nieco przed lico, analogiczne flankują tylną ściankę tabernakulum.

Na kolumnach gierowany gzyms z cokolikami, na których wazy z kwiatami. Tylna ścianka artykułowana pilastrami na przemian z płycinami z girlandami owocowo-kwiatowymi.

Pomiędzy pilastrami kotara z puncowanymi liśćmi i kwiatami, nad nią nadwieszony baldachim z lambrekinami, pod którym półplastyczna scena Ostatniej Wieczerzy - przy stole z obrusem z festonami postacie 12 apostołów, na osi Chrystus w glorii promienistej. Postacie z blachy repusowanej.

Stół służy jako miejsce eksponowania monstrancji. Na powierzchni bogaty ornament z blachy srebrnej - wstęgowo-cęgowy, roślinny, pod gzymsem lambrekiny, na drzwiczkach wokół przedstawienia Emaus bogaty ornament roślinno-owocowy z muszlą.