Św. Norbert przywraca pokój
- Autor, szkoła, warsztat
- Norbertański rzeźbiarz zakonny (?)
- Styl
- Późny manieryzm
- Data powstania
- 1662–1665
- Materiał i technika
- Drewno dębowe; płytki relief
- Wymiary
- Wys. 145 x szer. 85 cm
- Lokalizacja
- Katedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu, Polska
- Opis
- Relief przedstawia scenę pogodzenia przez św. Norberta wrogów we wsi Moustier koło Namor.
Kompozycja dzieli się kulisowo na dwa zasadnicze plany. Z przodu widzimy sześciu mężczyzn. Obok przedstawionego frontalnie po lewej stronie premonstratensa z laską w dłoni stoi św.Norbert. Pokazany od tyłu w habicie z kapeluszem zwieszonym na plecy. Głowę zwraca w prawo, gdzie pieczętuje pokój kładąc rękę na ramieniu stojącego przy nim szlachcica, który podaje dłoń swojemu przeciwnikowi. Obydwaj antagoniści mają na sobie świeckie stroje, na głowach kapelusze z piórami, a widoczny między nimi brodacz ma wschodnie nakrycie głowy.W centrum zgromadzonych postaci, na ziemi stoi relikwiarz szafkowy. Na skraju po prawej stronie ponad głowami postaci pierwszoplanowych widać lewy profil twarzy mężczyzny w czapce.
W tle: renesansowa kaplica kopułowa przy murach kościoła (po prawej stronie), na osi dwa domy, a po lewej stronie trzy stylizowane drzewa.
Relief wykonany na podstawie sztychu Th.Galle nr 13 z "Vita S. Norberti" książki opatrzonej komentarzem i wydanej przez Ch. van der Sterre w Antwerpii w 1622 roku.