Płyta z gryfem – herbem ziemi szczecińskiej
- Temat
- pomorska rzeźba renesansowa
- Autor, szkoła, warsztat
- Mistrz reliefów kołbackich
- Współtwórca
- —
- Styl
- Renesansowy
- Data powstania
- ok. 1548
- Rodzaj
- płaskorzeźba
- Materiał i technika
- Piaskowiec/techniki rzeźbiarskie i kamieniarskie
- Wymiary
- wys. 48 cm, szer. 105 cm
- Sygnatury i napisy
- niesygnowana. Pod właściwą płytą renesansową zagłębiona w tynku kamienna tablica z napisem gotycka czcionką: „Im Jahre 1535 ward Kloster Kolbatz aufgelöst u. zur Rezidenz des füstl. Geschlechts der Greifen gemacht“ („w roku 1535 klasztor Kołbacz został skasowany i zamieniony w rezydencję książęcego rodu Gryfitów” - obecnie napis słabo czytelny).
- Numer identyfikacyjny
- —
- Dział
- —
- Powiązania/analogie
- płyta ufundowana prawdopodobnie w 1548 r. przez księcia Barnima XI. Pierwotnie służyła jako element kominka lub nadproże portalu we wnętrzu rezydencji na którą miał być przekształcony kołbacki klasztor. Po 1933 r. przeniesiona na obecne miejsce i zaopatrzona w tablicę z napisem. Płyta jest jednym z dwóch znanych dzieł Mistrza reliefów kołbackich (obok płyty z popiersiami księcia Barnima XI i jego żony Anny Brunszwik-Lüneburg, datowanej na 1545 r. – obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie).
- Właściciel
- Parafia Rzymskokatolicka p.w. Najśw. Serca pana Jezusa w Kołbaczu
- Prawa autorskie
- domena publiczna
- Lokalizacja
- Płyta wtórnie usytuowana na południowej ścianie prezbiterium kościoła, w pierwszym przęśle od zachodu.
- Opis
- Renesansowa płyta o trapezoidalnym kształcie ozdobiona jest reliefem przedstawiającym rolwerkowy kartusz z gryfem pomorskim podtrzymywanym przez dwa stojące putta o krępych pulchnych ciałach. Gryf zwrócony heraldycznie w lewo. Putto po stronie lewej (heraldycznie prawej) przedstawione w półprofilu, dźwiga tarczę prawą ręką. Putto po stronie prawej (heraldycznie lewej) stojące w kontrapoście na wprost, dźwiga tarczę lewą ręką, prawą podtrzymując akantową wić. Całość ujęta w gładkie obramienie.