Wizja św. Krzyża wskazuje następcy św. Norberta miejsce pod budowę kościoła
- Autor, szkoła, warsztat
- Norbertański rzeźbiarz zakonny (?)
- Styl
- Późny manieryzm
- Data powstania
- 1662–1665
- Materiał i technika
- Drewno dębowe; płytki relief
- Wymiary
- Wys. 145 x szer. 85 cm
- Lokalizacja
- Katedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu, Polska
- Opis
- Jest to przedstawienie wizji Św. Krzyża, która następcy św. Norberta - Hugonowi von Fosse późniejszemu opatowi w Prémontré, wskazała miejsce pod budowę pierwszego kościoła premonstratensów.
Na pierwszym planie ustawieni są w półkole czterej mężczyźni. Dwaj po środku pokazani z profilu, klęczą zwróceni do siebie; brodaci, w norbertańskich habitach z trzosami u pasa. Mnich po lewej stronie ma zwieszany na plecy kapelusz, a po prawej przymocowane do mozetty dwie muszelki. Dwaj świeccy mężczyźni stają po bokach trochę dalej; w pielgrzymich strojach, w dłoniach mają kostury. Ten po prawej stronie, ubrany w krótki kaftan i pelerynę z muszlą na piersi, prawą ręką wskazuje na znajdujący się w centrum przedstawienia krzyż zwieńczony wachlarzem promieni.
Na pagórkach drugiego planu: po lewej- para odwróconych plecami podróżnych, a na skraju drzewo i przy jego koronie na chmurze siedzi św. Norbert z otwartym modlitewnikiem; po prawej stronie kaplica w Prémontré. Na wzgórzu za kaplicą dwaj kolejni pielgrzymi w świeckich strojach i z kosturami.
Relief wykonany na podstawie sztychu Th.Galle nr 18 z "Vita S. Norberti" książki opatrzonej komentarzem i wydanej przez Ch. van der Sterre w Antwerpii w 1622 roku.