Św. Norbert przybywa z Lotharem III na koronację cesarską
- Autor, szkoła, warsztat
- Norbertański rzeźbiarz zakonny (?)
- Styl
- Późny manieryzm
- Data powstania
- 1662–1665
- Materiał i technika
- Drewno dębowe; płytki relief
- Wymiary
- Wys. 145 x szer. 85 cm
- Lokalizacja
- Katedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu, Polska
- Opis
- W centrum przedstawienia stoi Lothar III z buławą w lewej dłoni i cesarską koroną na głowie. Ubrany w łuskową półzbroję, gronostajową pelerynę okrywającą piersi i ozdobne buty do kolan. Po bokach: widoczny z profilu św. Norbert w habicie i kapeluszu wyciąga przed siebie prawą rękę oraz odwrócony plecami papież ubrany w uroczystą kapę rzymską i tiarę. Za plecami świętego profil brodatego biskupa.
W dolnych rogach kompozycji ukazani w popiersiu dwaj wąsaci żołnierze, zwróceni do siebie; na głowach mają hełmy zdobione maszkaronami i trzymają przed sobą halabardy. Na drugim planie widać głowy zgromadzonego tłumu: dwóch mężczyzn pokazanych od tyłu w kapeluszach, jednego z profilu bez nakrycia głowy i dużej ilości biskupów o czym świadczą rzędy infuł.
W tle - na osi kolumna arkady usytuowanej po prawej stronie, pod którą powiewają proporce. Po lewej - głowy trzech żołnierzy gwardii papieskiej w hełmach, a ponad nimi proporce.
Relief wykonany na podstawie sztychu Th.Galle nr 30 z "Vita S. Norberti" - książki opatrzonej komentarzem i wydanej przez Ch. van der Sterre w Antwerpii w 1622 roku.